Jdi na obsah Jdi na menu
 


Galizien 1914

GALIZIEN 1914 cesta slunce a stínu, pocta padlým hrdinům Velké Války

Jmenuji se Vlastimil Valášek, jsem místopředseda tohoto spolku a bydlím v obci Veverská Bítýška u Brna.

Jsem pravnuk Františka Mátla (Znojemský pěší pluk č.99, 12 setnina), který bojoval v první ofenzívě v Haliči 1914. Padl tamtéž u Wola Pelkinska 22.10.1914 v 31 letech.

Zabývám se výrobou pojízdných pecí na chleba www.flamescook.cz. Mimo jiné pátrám o informacích k pečení chleba - komisárku a pojízdných pekárnách, které putovaly po bojištích ve Velké válce.

Zájem veřejnosti se asi oprávněně zaměřuje na hrdiny v zákopech, ale bez zabezpečovacích a zásobovacích jednotek by to nešlo.

Všechny zjištění nás ve vojensko historickém spolku utvrdily v tom, že je třeba pro příští výroční roky postavit repliku vojenské polní pece, zrekonstruovat vojenský polní tábor zásobovacích jednotek a k uctění památky padlých hrdinů upéct vojenský chleba „komisárek“ ve Wole Pelkinske v Haliči (Polsku).

Nejvíce se nabízí replika pece Weis 1901, která se mimo jiné vyráběla v továrně na kočáry - Šustala Kopřivnice a originál této pece je k vidění v muzeu v Kierlingu v Rakousku (20km od Vídně)

 

Na hradě Veveří u Brna provozuji přez sezonu polní pekárnu vytápěnou dřevem a peču komisárek a podplameníky – langoše podle c. a k. předpisů.

V pátek 30.8.2013 jsem navštívil výše zmiňované muzeum v Kierlingu v Rakousku. Konečně jsem uviděl originál polní pekárnu Weis M1901 na vlastní oči a objevil ještě většího „šílence“ než jsem já. Jmenuje se Dir.h.c. Friedrich Chlebecek (na navštívenku si dopsal háček a nevadilo mu, že mu říkáme „Chlebeček“). Vydal knihu o cestách 34. Div. Bäckerei a pečení chleba ve velké válce (včetně podrobné výrobní dokumentace pece) a v místním muzeu má vlastní část věnovanou této problematice (fotky, dobové knihy, artefakty a mnoho dalšího) mimo to sbírá polní pohlednice od pekařských jednotek a má jich na stovky. Jsou tam i české adresy, které by stálo za to prozkoumat. Kde pekli čeští pekaři.

 P.S. zajímavý je osud exponátu pojízdné pekárny v Kierlingu, která dlouhou dobu sloužila mnichům ve vedlejším Kloestenburgu (což bylo mimochodem sídlo velitelství c.k. Zásobovacích jednotek) jako sušárna ovoce a jako taková byla předána do muzea. Až následně se zjistilo, že se nejedná o sušárnu ovoce, ale o vojenskou polní pekárnu Weis M1901 z velké války v původním stavu!!!!!

 Toto vše nás vedlo k organizaci akce  (www.facebook.com/galizien1914)

    Cílem projektu Galizien 1914 je vybudovat a prezentovat ukázkový zásobovací polní tábor za Velké války. Zmapovat a znovuobjevit jeho trasu po bojištích v Haliči, Karpatech, Bukovině a Jižním Tyrolsku. Zájem veřejnosti se asi oprávněně zaměřuje na hrdiny v zákopech, ale bez zabezpečovacích a zásobovacích týlových jednotek by válčit nešlo – i týl byl bojištěm.

    Celý tábor se dá prezentovat v rámci rekonstrukcí historických událostí Velké války, městských slavností apod.

    Základem tábora bude 34.DivBäckerei -  pojízdná pecí na pečení chleba – komisárku, přípravnou a výdejním skladem. Dále pak polní kuchyní, pojízdnou kovárnou, ubytováním a zázemím pro mužstvo.

    Vojenský tábor bude chráněn polním četnictvem s četnickou stanicí - k.k. 4. Feldgendarmeriekommando Brünn s pravomocí vydávat c.k. cestovní pasy, evidencí zbraní a osob, řízením provozu akcí a hlídací službou pro další objekty v rámci pořádané akce.

    Další součástí vojenského tábora bude polní poštovní úřad, telefonní ústředna a služba první pomoci – červený kříž. V případě zájmu lze tábor rozšířit o cvičnou střelnici pro veřejnost.

    Celý projekt „slunce a stínu“ bude realizován v letech 2014 – 2018 v rámci připomenutí výročí proběhlých operací ve Světové válce. Tímto projektem chceme vzdát hold hrdinství padlých a připomenout práci zásobovacích jednotek válčících armád. Projekt bude organizovat Vojensko historický spolek c.k. Monarchie Brno.

 mapa postupu 34.DivBäckerei v Karpatech 1914-1915

Franz Matl - čest jeho památce